HETEROKROMİ nedir ? ( farklı renkte gözlere sahip olma)

 

Heterokromi bir insanın farklı renk tonunda gözlere sahip olmasıdır.çoğunlukla doğumsal ve kalıtsaldır.İnsanlarda heterokromi çok fazla gözükmemektedir.bu durum bazen insan psikolojisi uzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

heterokromi ( göz rengi farklılığı) zararsız bir durum olmakla beraber,kişinin psikolojisini olumsuz  etkiliyor ise bu renk farklılığını gidermek için lazer yöntemlerinden faydalanbiliyoruz.

neler heterokromye sebep olur?

-kalıtsal ( en sık)

-travma sonrası

-göz tansiyonu için kullanılan ilaçlar

-nörofibramotozi

-Waardenburg sendromu

-üveit sendromları

vs

bu heterokrominin tedavisi için göz doktorları çare arar iken,lazerle bu renk değişikliğini değiştirebileceklerini buldular.

lazer yöntemi kendi içinde ufak da olsa riskler barındırmıyor değil,fakat deneyimli bir göz doktoru,sıkı takip,ve dikkatli bir ön muayene  ile meydana gelebilecek riskler önlenebilmektedir.

buradan yola çıkarak insanların çogunun hayali olan mavi-gri-yeşil renkli göz elde edebilmenin de yolu tarafımızdan açılmış oldu.

ilk defa 2011 yılında Amerikalı bir araştırmacı lumineyes adını verdigi bir yöntem ile bu renk değişikliğini güvenli şekilde elde etti..Sonrasında bir çok araştırmacı bunun üzerinde çalışarak daha etkin yöntemler ortaya koymaya gayret ettiler ve kimileri başarılı oldu.

işte bütün bunların ışığında Dr.Mustafa Mete ve Dr.Yıldıray Yıldırım’ ın lumineyes tekniği geliştirerek oluşturdukları MY ®Lumineyes tekniği ile hem heterokromi hemde estetik göz rengi değişimi girişiminde yeni bir çığır açmış oldular.