MY® (Mustafa-Yıldıray)Lumineyes lazer ile göz rengini kalıcı değiştirme yöntemi hakkında merak ettikleriniz

 

Önemli Hatırlatma:

Her gün yüzlerce email almamız nedeniyle, sorularınıza yanıt vermekte zorlanmaktayız, lütfen bu sayfayı iyi inceleyiniz, tıpta esas olan muayenedir, lütfen ön muayeneden geçiniz.

Modifiye MY® Lumineyes tekniği ile göz rengi değiştirme operasyonu özetle nedir?

Doktorlar, Heterokromi denilen iki göz arasında renk farkı bulunan hastalara tedavi yollarını geliştirirken, özel dalga boylu bu lazer tekniğini geliştirip, estetik amaçlı kullanmanın yollarını aradılar, uzun süreli takip ve gelişmeler bugunku yöntemlerin gelişmesine sebep oldu. özetle ‘’MY®Lumineyes’’ lazer tekniği ile göz bebeğimizde irise siyah –kahverengi renk veren hücreleri uyararak, koyu renkli hücrelerin dökülüp, mavi,ela,gri ve yeşil renge dönüşmelerini sağlanmaktadır.

**genel gözlemlerimiz, koyu kahve,yoğun pigment içeren gözler daha çok gri veya koyu ela tonuna, açık renk pigment sahibi gözler ise mavi veya yeşil tonda renge dönüşme potansiyelindedir.

Yani göz renginiz koyulaştıkça rengin açılması zorlaşmaktadır.Gözdeki rengin değişimi mevcut renkli pigmentlerin gösterdiği dirençle bağlantılı olarak değişken yanıt vermektedir.

*her renk tonu için konuşmak gerekirse %95 gözde renk değişimi gözlemledik diyebiliriz.

MY®Lumineyes tekniğini kimler bulmuş ve geliştirmiştir,başka uygulayan doktor ve merkezler var mıdır?

Lumineye tekinigi Amerikalı bir doktor başlatmıştır ve 2011 den beri uygulamaktadır , halen amerikada, ispanya, ingilterede çok sayıda göz merkezinde uygulanıyor.

MY®Lumineyes tekniği Op.Dr.Mustafa Mete ve Doç.Dr.Yıldıray Yıldırım tarafından  geliştirilmiş Klasik Lumineye yöntemine göre, farklı (lazer oranları, tekniği, farklı dalga boyu, seçicilik vb gibi) ile daha etkili, daha güvenli, daha kontrollü bir yöntem geliştirilmiştir. Başarı yüzdesi ort % 90-95 tir.

 

Peki bu teknik bütün insanlara uygun mudur?

Bu teknik ile bir çok insanın göz rengini yeşil,gri, ela ,mavi renge dönüştürebilir.Uygulanamayacak insanlar ön muayene sonrası belirlenmektedir.

Mavi yeşil göz rengi olanlara yapılıyor mu?

Göz yeşil-mavi renkli olan insanlara bu işlemin yapılmasının büyük bir manası yok,ancak rengin daha açılmasını veya değişmesini arzulayanlar için işlem yapılabilir.

MY®Lumineyes tekniği ile göz rengini önceden belirleyebiliyormuyuz?

Hayır.Her insanda bu lazere cevap farklıdır,lazer öncesi ne tonda ve nasıl bir renk oluşacagını önceden bilmemiz mümkün değildir.Herkeste de mutlaka renk değişimi olacak diye bir kaide de yoktur. meydana gelen renk değişimi homojen ve eşit oranda olması da kaide değildir.Lazer öncesi beklenen gözbebeğinin renginin açılmasıdır,bu da farklı renklerde olabilmektedir.(mavi-yeşil-ela-gri tonlar)

MY®Lumineyes tekniği nasıl uygulanıyor?

Bu operasyon tamamen özel bir dalga boyuna sahip lazer kullanılarak yapılıyor.işlem 3-5 dakika arası sürüyor,hastanın durumuna göre alınan yanıta göre 3-4 defa tekrarlanıyor,istediğimiz sonucu alana kadar ,Kişinin göz rengine bağlı olarak seansların sıklığı artıp -azalabiliyor,bunların belirlenmesi hastanın verdiği tepkiye göre değiştirilebilmektedir.En verimli sonucu 3-6 ayda alabilmekteyiz.(göz renginin oturma süresi,tedavi süresi değil)

 

MY®Lumineyes tekniği güvenlimidir ,herhangi bir riski var mıdır?

Uzun dönem sonuçlarımızdan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda,Bu operayonu yüksek güvenli bulduk ve halen çalışmalarımız devam etmektedir.yeni geliştirdigimiz yöntem,klasik lumineyes tekniğine göre çok daha güvenlidir.
Lazer esnasında İnsanlar rahatsızlık hissetmemektedirler. Uygun hasta seçimine özel önem verilmeli, teknik profesyonelce uygulanmalı,  düzenli kontrol ve hastalara yakın takip gerekmektedir.

 

MY®Lumineyes tekniği sonrası hasta evine ne zaman dönmektedir ?

Lazer uygulaması sonrası hasta gündelik hayatına hemen dönebilmektedir. bulanık görmüyor ise otomobil kullanabilir,spor yapabilir, genelikle lazer öncesi ve sonrası hayatında bir değişiklik olmaz. sıklıkla herhangi bir istirahat veya dinlenme gerekmemektedir.

MY®Lumineyes tekniği ile kaç hasta göz rengini değiştirmiştir ?

142 hastanın 139 unda göz rengi değişimi başarılı ile sonuçlanmış,3 hastada ise renk değişimi yapısal farklılıklar nedeniyle meydana gelmemiştir( bu hastalar eski göz rengi ile normal hayatlarına devam etmektedirler.)

Kaç yaşından itibaren  MY®Lumineyes tekniği uygulanabiliyor ?

18 yaşından itibaren bu lazer tekniği başarılı ve güvenli bir şekilde uygulanabilir.

MY®Lumineyes tekniği öncesi hastalar neler yapmalı ,nasıl bir hazırlık yapmalıdırlar?

Operasyon öncesi hastalar lens kullanıyor ise,2-3 gun önceden lens kullanımını sonlandırmalı.Konjuktivit rahatsızlığı olanlar tedavileri bitirip o şekilde gelmelidirler.

Modifiye MY®Lumineyes tekniği hangi hastalara uygulanamaz?

1-Kontrolsüz Diabet-Şeker hastalarına

2-Kapalı ve açık açılı glokom hastalarına ( göz tansiyonu hastalarına)

3-İridosiklit-Üveitis hastalarına

4-ağır romatizmal hastalığı olanlara

5-doğuştan iris yokluğu durumu olanlara

6-renkli gözü olanlara

7-bilinmeyen sistemik hastalığı olanlara.

Yukardaki listede bulunan hastalığa sahip insanlara,MY®Lumineyes tekniği ile lazer operasyonu yapılamamaktadır.

Kimlere MY®Lumineyes tekniği ile göz rengi değiştirme operasyonu uygulanabilir?

Yaşı 18 ve yukarısı olan,yukarda belirtilen hastalıklara sahip olmayan herkese  MY®Lumineyes tekniği ile göz rengi değişimi başarılı şekilde uygulanabilmektedir.

MY®Lumineyes tekniği ile göz rengi değiştirme operasyonunun etki süresi ne kadardır ?

Bu lazer operasyonun etki süresi ömür boyudur,Bu işlemin geri dönüşü yoktur,değişmiş olan göz rengi ile kişi hayatına devam edecektir.

Daha evvel göz ameliyatı geçirmiş insanlar,Modifiye MY®Lumineyes tekniği ile göz rengi değiştirme operasyonu yaptırabilirler mi?

Evet olabilirler .Bazı özel haller dışında hemen herkese yapılabilmektedir.

MY®Lumineyes tekniği ile göz rengi değiştirme operasyonu ücreti ne kadardır ?